Czy wełna mineralna sprawdzi się do ocieplenia domu szkieletowego?

Odpowiedź jest jednoznaczna – tak! Wełna mineralna to najlepszy materiał do izolacji cieplnej domów szkieletowych.

 

Po pierwsze doskonale wypełnia przestrzenie między elementami szkieletu. Po drugie skutecznie zabezpiecza drewno i stal przed pożarem, bowiem wełna jest materiałem niepalnym.

 

Domy szkieletowe, zwane też popularnie kanadyjczykami, mają wielu zwolenników ze względu na tempo budowania, ich wartości ekologiczne i dobre warunki zdrowotne, jakie panują w takim domu. Jednak odpowiednia izolacja domu szkieletowego to jeden z podstawowych wymogów, by dom szkieletowy służył pokoleniom. Trzeba zadbać o ochronę przed wilgocią, wiatrem i zmianami temperatury – a to daje izolacja z wełny mineralnej, takiej jak skalna wełna ROCKWOOL.

Można się spotkać z opiniami, że dom szkieletowy szybko się wychładza. A przecież technologia szkieletowa jest najpopularniejsza w krajach, w których panują niższe temperatury, niż w Polsce - w Szwecji, Norwegii czy właśnie w Kanadzie, od której pochodzi ta popularna nazwa domów szkieletowych.

Czy wełna mineralna sprawdzi się do ocieplenia domu szkieletowego?

Wełna mineralna - dobry materiał izolacyjny

Jeżeli chodzi o zapewnienie komfortu termicznego w drewnianym domu szkieletowym, to wełna skalna ROCKWOOL jest najlepszym wyborem. Izolacja z ta spełnia najwyższe wymagania techniczne, skutecznie zatrzymuje ciepło w budynku zimą, a latem utrzymuje chłód w pomieszczeniach. Produkty z wełny skalnej nie zmieniają swoich właściwości i parametrów w całym okresie użytkowania, a ich trwałość określa się na ponad 55 lat. Co istotne, zapewnia także wyciszenie domu, izolując wnętrza od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niwelując echo i wibracje, których wielu inwestorów się obawia, rozważając budowę domu szkieletowego.

 

Bezpieczeństwo pożarowe domu drewnianego

Klasa reakcji na ogień to jedna z najważniejszych cech materiału izolacyjnego. W wypadku domów szkieletowych wybór wełny skalnej jest wyborem trafionym. Wełna skalna ROCKWOOL to produkt wytwarzany głównie z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów. Dzięki temu wełna skalna jest niepalna – ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Nie tylko się nie pali, ale też chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia, nie przyczynia się do emisji toksycznego dymu oraz nie tworzy płonących kropli.

 

Termoizolacja z wełny mineralnej jest paroprzepuszczalna

Paroprzepuszczalność izolacji ma niebagatelny wpływ na zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach domu szkieletowego. Dom oddycha, para wodna naturalnie przenika przez ściany oraz dach budynku i zostaje odprowadzona na zewnątrz. To chroni dom przed zawilgoceniem, powstawaniem pleśni i grzybów.

 

Zdrowy dom szkieletowy

Domy szkieletowe, których głównym budulcem jest drewno, to domy korzystne dla zdrowia człowieka. Wełna skalna jest doskonałym uzupełnieniem – wytwarzana z naturalnych materiałów, również pozytywnie wpływa na zdrowy klimat w domu.

Dodatkowo w domach szkieletowych najczęściej stosuje się nowoczesne  rekuperatory z odzyskiem ciepła, więc powietrze wewnątrz jest czyste, bez zanieczyszczeń, smogu czy alergenów.

 

Decydując się na konstrukcję szkieletową, powinno się ocieplić ją tak, aby zarówno ściany, jak i dach zostały skutecznie zaizolowane wełną skalną.

Warto też wyposażyć budynek w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także w system ogrzewania zasilany źródłami energii odnawialnej.