Ile kosztuje ocieplenie domu?

Na jakie wydatki się przygotować, gdy podejmujemy decyzję o ociepleniu domu? Jaki materiał wybrać, by było ekonomicznie i solidnie? Lepsza wełna skalna czy styropian?

wełna skalna i styropian to najczęściej wybierane materiały do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku. Kalkulując koszty termoizolacji obliczajmy faktyczne koszty inwestycji, a nie tylko koszt zakupu samego materiału. Cena materiału to jedna ze składowych – rzeczywiście pod tym względem styropian jest nieco tańszy od wełny skalnej. Trzeba jednak brać po uwagę trwałość izolacji oraz wszelkie inne koszty, jak usługa montażu, koszt drewnianych rusztowań (w przypadku wełny skalnej) lub zakup zaprawy klejowej (w przypadku styropianu).

Jaki jest koszt ocieplenia z wełny skalnej?

Weźmy jako przykład ocieplenie o grubości 10 cm. Koszt wełny skalnej wraz z jej montażem wynosi od 137 do 159 zł (netto) za m². Dla porównania koszt ocieplenia domu styropianem o podobnej grubości wynosi od 128 do 152 zł (netto) za m².

Do tego należy dodać koszt montażu. Ceny robocizny zależą przede wszystkim od rejonu Polski, w którym stoi ocieplany dom. Koszt całego ocieplenia w dużym stopniu zależy też od rodzaju i grubości tynku, którym zostanie wykończona elewacja. Przybliżone ceny robocizny za ocieplenie domu wełną skalną wahają się do około 55 do 63 zł za metr kwadratowy. Natomiast za ocieplenie styropianem od około 40 do 55 zł za metr kwadratowy.

Cena to nie wszystko

Przy podejmowaniu decyzji bierzmy także pod uwagę cechy poszczególnych materiałów, bowiem ich trwałość i pozytywny wpływ na zdrowy mikroklimat wewnątrz budynku mają niebagatelne znaczenie.

Termoizolacja wykonana z wełny skalnej daje dodatkowe korzyści:

  • zyskujemy trwałe i odporne ocieplenie na lata;
  • poprawiamy bezpieczeństwo pożarowe całego domu (wełna skalna jest materiałem całkowicie niepalnym i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru);
  • dodatkowo podnosimy komfort akustyczny budynku, co staje się coraz istotniejsze dla mieszkańców;
  • dzięki wełnie skalnej mieszkamy w domu o korzystnym mikroklimacie w pomieszczeniach, bez grzybów i pleśni.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Trwałość na nawet 55 lat

Inwestując w ocieplenie domu, wybierajmy rozwiązania na minimum 40 lat. Takim materiałem izolacyjnym jest bez wątpienia wełna skalna – trwała, dająca izolację termiczną, a przy tym zapewniająca ochronę przed ogniem, wilgocią i hałasem. To także materiał paroprzepuszczalny, nie przyczynia się więc do rozwoju pleśni i grzybów na ścianach budynków. Co istotne, wełna skalna nie traci swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania!

Tak dobre parametry wełny skalnej wynikają z tego, że jest produkowana z naturalnej skały w 97%, dzięki czemu jest niepalna, niezwykle odporna na ściskanie, nie zmienia się z upływem czasu, chroni przed ogniem, wilgocią czy pleśnią. Jest dostępna w formie płyt, rolek i granulatu o różnej gęstości i wielkości, nadaje się więc do ocieplenia każdego elementu budynku – dachu, poddasza, podłóg i stropów, ścian zewnętrznych, ścian działowych, kominka oraz instalacji.

Jak dobrać grubość izolacji z wełny skalnej?

Grubość warstwy izolacyjnej wiąże się z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, w których minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla przegród wynoszą: dla ścian współczynnik U<0,23 W/m2K, dla dachów U<0,18 W/m2K, dla podłóg U<0,30 W/m2K. By osiągnąć takie parametry, należy odpowiednio dobrać grubość materiału izolacyjnego. Ułatwieniem w obliczeniach i dostosowaniu grubości wełny skalnej do konkretnego budynku jest oferowane przez ROCKWOOL narzędzie zwane Standard ROCKWOOL.

Czy termomodernizacja się opłaca?

Owszem - już w pierwszym sezonie grzewczym po termomodernizacji rachunki za ogrzewanie będą niższe nawet o 2/3.