Jakie właściwości posiada wełna skalna?

Właściwości, jakie posiada wełna skalna wynikają przede wszystkim z faktu, że to materiał izolacyjny całkowicie naturalny. Dzięki temu posiada ona cechy bardzo cenione w budownictwie, takie jak: odporność, doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna, niepalność czy paroprzepuszczalność.

Z czego jest produkowana wełna skalna?

To przede wszystkim kamień bazaltowy. Podczas produkcji bazalt zostaje roztopiony w wulkanicznej temperaturze - ponad 1400°C i następnie rozwłókniony. Dodaje się do niego gabro (skała głębinowa), dolomit (osadowa skała węglanowa) lub kruszywo wapienne. Formułowany jest tzw. kobierzec, z którego następnie powstają płyty, maty czy otuliny z wełny skalnej.

Najistotniejsze cechy wełny skalnej

Jakie właściwości posiada wełna skalna?

  • Niepalna, bezpieczna izolacja

Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL, jest odporna na temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza. To oznacza, że wełna skalna jest niepalna, a przy tym chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Poza tym nie przyczynia się do emisji znaczących ilości toksycznego dymu i nie tworzy gorących kropli. Może być stosowana jako zabezpieczenie przeciwpożarowe w każdym budynku – od drapaczy chmur, przez budynki jedno- i wielorodzinne, po obiekty przemysłowe.

  • Zapewnia komfort termiczny

Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL wpływają na utrzymanie zdrowego mikroklimatu we wnętrzach. Skutecznie zatrzymują ciepło w budynku, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Natomiast latem utrzymują chłód w pomieszczeniach, izolując je od gorąca panującego na zewnątrz. Dzięki tym właściwościom wełny skalnej można oszczędzić od 50% do nawet 90% energii zużywanej na ogrzewanie lub chłodzenie budynku, zarówno w nowych, jak i remontowanych obiektach. Co istotne, produkty z wełny skalnej zachowują swoje właściwości w całym okresie użytkowania – ich trwałość określa się na ponad 55 lat.

  • Doskonale izoluje akustycznie

Produkty z wełny skalnej skutecznie izolują wnętrza budynku od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niwelują także echo i wibracje. Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL może zmniejszyć nawet ośmiokrotnie hałas dochodzący z pomieszczenia powyżej. Wełna skalna zastosowana do izolacji dachu tłumi także odgłosy deszczu. W tak głośnych miejscach, jak okolice lotniska może obniżyć poziom hałasu we wnętrzach do 40 procent.

  • Jest paroprzepuszczalna

Wełna skalna jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że budynek oddycha, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany budynku. To niezwykle istotna cecha materiału izolacyjnego, chroni bowiem budynki przed powstawaniem pleśni i grzybów.

  • Bardzo trwała i odporna

Testy wykazały, że wełna skalna zachowuje swoje właściwości przez ponad 55 lat. Jest tak trwała dzięki unikalnej strukturze fizycznej, która utrzymuje jej kształt i wytrzymałość pomimo zmian temperatury lub wilgotności.

  • Nadaje się do recyklingu

Wełna skalna nadaje się w całości do recyklingu, nawet wielokrotnie. To ważny element gospodarki o zamkniętym obiegu, a także alternatywny sposób, by przyczynić się do upowszechniania wizji zrównoważonych miast przyszłości.