Na co zwracać uwagę podczas wykonywania ocieplenia domu?

Zacznijmy od tego, że jakość materiału izolacyjnego i jakość jego montażu wpływają na koszty utrzymania domu, a dokładnie na wysokość rachunków za ogrzewanie czy klimatyzację. Źle ocieplony dom to także niewystarczające wyciszenie pomieszczeń.

 

Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, jakich błędów przy ocieplaniu nie popełniać, by zapewnić komfort mieszkania w budynku.

 

Dobry materiał izolacyjny to podstawa

Często popełnianym błędem przy ocieplaniu domu jest wybieranie jak najtańszego materiału, bez analizowania jego właściwości. Skutek – dyskomfort termiczny w pomieszczeniach, złe wyciszenie, zawilgocenie ścian, powstawanie pleśni…

Nie warto więc oszczędzać na jakości. Materiałem izolacyjnym spełniającym najwyższe wymagania, jest wełna skalna, która skutecznie zatrzymuje ciepło w budynku zimą, a latem utrzymuje chłód. Wełna skalna ROCKWOOL izoluje także wnętrza od hałasu zewnętrznego i wewnętrznego, niweluje echo i wibracje.

Produkty z wełny skalnej zachowują swoje właściwości w całym okresie użytkowania, a ich trwałość określa się na ponad 55 lat.

 

Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie

Bezpieczeństwo pożarowe to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze materiału izolacyjnego. W tym wypadku również błędem jest nieanalizowanie parametrów dotyczących palności danego materiału. 

Wełna skalna jest niepalna – ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Te właściwości wynikają w jej składu - jest wytwarzana głównie z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks). Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL jest odporna na temperaturę 1000°C. To oznacza, że wełna skalna nie pali się, a przy tym chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Nie przyczynia się także do emisji toksycznego dymu oraz nie tworzy płonących kropli.

 

Zadbaj o paroprzepuszczalność izolacji

W wyniku błędów w ocieplanium czy doboru produktów, dom może stać się niczym termos. Izolacja musi być paroprzepuszczalna, bo tylko wtedy będzie zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Taką izolacją jest wełna skalna. Dom ocieplony wełną skalną oddycha, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany i dach budynku, zachowując zdrowy mikroklimat wewnątrz.

 

Grubość warstwy izolacyjnej ma duże znaczenie

Według nowych, obowiązujących od stycznia 2021 roku Warunków Technicznych, minimalne wymagania izolacyjności cieplnej dla dachów to U<0,15 W/m2K.

Na uzyskanie takiego współczynnika przenikania ciepła ma wpływ jakość, ale i grubość ocieplenia. Błędem jest montowanie za cienkich warstw. Dlatego decydując się na wełnę skalną, należy układać warstwy o grubości 35 cm (zgodnie ze standardem ROCKWOOL).

Na co zwracać uwagę podczas wykonywania ocieplenia domu?

Nie inwestuj zanim nie ocieplisz domu

Chcąc poprawić energooszczędność domu, inwestorzy zaczynają od wymiany źródła ciepła, czyli np. wymieniają stary piec na nowoczesny, a nawet decydują się na odnawialne źródła, jak pompy ciepła. Dopiero w następnym kroku poprawiają izolację termiczną domu.

To jednak jeden z błędów popełnianych przy ocieplaniu budynku.

By termomodernizacja przyniosła oczekiwane efekty, najistotniejsza jest właściwa kolejność działań, czyli tzw. trias energetica, dotycząca efektywności energetycznej budynków. Trzy kroki są następujące:

  • Minimalizujemy straty ciepła z budynku, stosując skuteczną izolację cieplną przegród zewnętrznych, czyli ścian i dachów. Redukujemy w ten sposób zapotrzebowanie na energię poprzez ograniczenie strat ciepła oraz implementację technologii energooszczędnych.
  • Po ograniczeniu strat ciepła, można racjonalnie dobrać odnawialne źródła energii zamiast nieodnawialnych
  • Trzeci krok to dostarczenie potrzebnej energii cieplnej ze źródeł nieodnawialnych, do już zmniejszonego zapotrzebowania.

 

Oblicz koszt ocieplenia domu kompleksowo

Kalkulując koszty ocieplenia domu, należy brać pod uwagę nie tylko ceny materiału izolującego. Konieczne jest także obliczenie usługi montażu. Jednak często popełnianym błędem jest zapominanie o elementach dodatkowych, jak np. ruszt, składniki systemów ETICS, kleje, listwy, tynki.

Należy przemyśleć kompleksowo taką inwestycję jak izolacja termiczna domu. W ostatecznym rozrachunku liczy się także jej trwałość. Wełna skalna to 55 lat!