Ocieplanie podłogi na gruncie – jak dobrze wykonać?

Sposób wykonania ocieplenia podłogi na gruncie oraz dobór materiałów izolacyjnych zależy od tego czy podłoga jest na podkładzie cementowym, na legarach czy też nad przestrzenią wentylowaną.

Zawsze jednak trzeba wybrać materiały, które izolują zarówno termicznie, jak i akustycznie. Takie wymagania spełniają produkty z wełny skalnej ROCKWOOL.

 Ocieplanie podłogi na gruncie – jak dobrze wykonać?

Podłoga na podkładzie cementowym

Do izolacji podłóg na gruncie na podkładzie cementowym polecane są płyty ROCKWOOL STEPROCK HD lub HD4F. To płyty z wełny skalnej, które są trwałe i niepalne, a ich ogromną zaletą jest wysoka pochłanialność dźwięków uderzeniowych.

Jak dobrze wykonać izolację podłogi na podkładzie cementowym:

- Pod podłogą trzeba wykonać zagęszczoną podsypkę z piasku o grubości 10-15 cm i na tym warstwę chudego betonu.

- Ocieplenie z płyt STEPROCK HD lub STEPROCK HD4F wykonuje się jedno- lub dwuwarstwowo, układając płyty mijankowo.

- Po obwodzie podłogi montuje się pionowo pasek RST z wełny skalnej, by zapewnić skuteczną dylatację akustyczną między podkładem podłogi a ścianami

- Na płytach z wełny skalnej należy ułożyć folię budowlaną z wywinięciem na ściany, sklejoną na zakładach oraz wykonać minimum 4-centymetrowy podkład cementowy.

- Jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki, pod ociepleniem musi być wodoszczelna izolacja z papy lub folii.

 

Podłoga na legarach

Do wykonania skutecznej izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej podłogi na legarach są przeznaczone niepalne płyty SUPERROCK z wełny skalnej.

 

Jak dobrze wykonać izolację podłogi na legarach:

- Podłoga na legarach, wykonana na gruncie powinna mieć zapewnioną izolację termiczną, akustyczną i przeciwwilgociową oraz przenosić obciążenia równomiernie rozłożone i skupione.

- Na gruncie rodzimym należy wykonać zagęszczoną podsypkę z piasku o grubości 10-15 cm. Na nią wylewa się warstwę chudego betonu.

- Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, to należy wykonać również izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną.

- Ocieplenie z płyt SUPERROCK jest układane między legarami. Ostatnią warstwą są deski podłogowe na legarach mocowane na przez taśmową podkładkę tłumiącą.

Podłoga nad przestrzenią wentylowaną

Konstrukcja podłogi nad przestrzenią wentylowaną nie wymaga wypełniania przestrzeni pomiędzy gruntem a podłogą. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na izolację termiczną i przeciwwilgociową. Dlatego też konieczne są otwory wentylacyjne w ścianach fundamentowych, które umożliwią wentylację przestrzeni podpodłogowej.

Do izolacji takich podłóg na gruncie są przeznaczone niepalne płyty SUPERROCK z wełny skalnej.

Jak dobrze wykonać izolację podłogi nad przestrzenią wentylowaną:

- Taki rodzaj podłogi nad gruntem jest dobrym rozwiązaniem, gdy dom stoi na terenie o dużym spadku, poziom wody gruntowej jest wysoki lub budynek znajduje się na terenach zalewowych.

- Ściany fundamentowe należy wykonać z bloczków betonowych lub z betonu wylewanego na mokro.

 - Na warstwie papy układa się drewnianą podwalinę i mocuje do wieńca. By zminimalizować mostki termiczne, stosuje się drewniane belki o przekroju dwuteownika.

- Od dołu belek stropowych należy  koniecznie zamocować paroizolację - papę lub folię polietylenową 0,3 mm (i sklejamy na zakładach) oraz listwy w poprzek belek dla jej podtrzymania.

- Ocieplenie z płyt SUPERROCK musi być ułożone szczelnie.

- Przed ułożeniem podłogi na wierzchu belek stropowych stosuje się taśmową podkładkę tłumiącą (należy sprawdzić czy została zachowana 2 cm pustka powietrzna).