Ułożenie wełny skalnej na poddaszu - krok po kroku

 

Jednym z materiałów polecanym do izolacji poddasza jest wełna skalna. Dlaczego właśnie skalna? To produkt wytwarzany w przeważającej mierze z materiału skalnego (bazalt, gabro, kamień wapienny, koks), połączonego środkami wiążącymi, z dodatkiem impregnatów.

Dzięki temu wełna skalna jest:

  • hydrofobowa, czyli nie chłonie wilgoci z powietrza i ma znikomą wilgotność sorpcyjną;
  • odporna biologicznie, a tym samym nie pozwala na rozwój mikroorganizmów, nie gnije;
  • obojętna chemicznie, nie oddziałuje na inne materiały budowlane i nie wchodzi z nimi w reakcję chemiczną

Produkty z wełny skalnej oferuje ROCKWOOL.

Co warto wiedzieć o ocieplaniu poddasza wełną skalną?

- Produkty z wełny skalnej są na tyle elastyczne, że łatwo można je układać między krokwiami.

- Prace montażowe należy zacząć od pomiarów rozstawu w świetle między krokwiami. Docięte kawałki wełny skalnej wkłada się między krokwie.

- Ocieplenie poddasza, zarówno użytkowego, jak i nieużytkowego, powinno składać się z dwóch warstw wełny skalnej, o łącznej grubości 35 cm.

- Pierwsza warstwa ocieplenia musi szczelnie przylegać do elementów konstrukcji poddasza. Drugą warstwę ocieplenia z płyt z wełny skalnej układamy pod krokwiami, jętkami czy kleszczami, między profilami nośnymi okładzin.

 

Nie popełnij błędów:

Przy montażu wełny trzeba zwrócić uwagę, by nie zostały popełnione błędy, w konsekwencji których pojawią się kłopoty z termoizolacją poddasza. To m.in.:

  • niestaranne docinanie wełny (zbyt luźno ułożona będzie opadać pod własnych ciężarem);
  • wciskanie wełny na siłę (będzie jej zbyt dużo, będzie się wybrzuszać);
  • niedokładne łączenie izolacji dachu i ścian zewnętrznych;
  • brak izolacji wokół okien połaciowych.

Jak wykonuje się izolację poddasza z membraną dachową?

Pod pokryciem dachowym z dachówki lub blachy wykonuje się kontrłaty o grubości 2 cm, zamontowane wzdłuż krokwi. Służą do zamocowania na krokwiach membrany wysokoparoprzepuszczalnej. Dzięki temu będzie zapewniona wentylacja między membraną a właściwym pokryciem dachu.

Pomiędzy krokwiami układa się maty z wełny skalnej takie jak TOPROCK SUPER. Drugą warstwę, pod krokwiami, wykonuje się z płyt SUPERROCK. Standard ROCKWOOL przewiduje izolację o grubości 35 cm, zapewniającą wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok. Zamiennie możemy stosować maty MEGAROCK PLUS i płyty ROCKMIN PLUS oraz UNIROCK.

W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu, może być konieczne zastosowanie folii paroizolacyjnej. ROCKWOOL zaleca aktywną folię ROCKTECT INTELLO PLUS, która reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu  oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej.

Ostatnim etapem jest wykończenie sufitu na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi czy też boazerią.

Ułożenie wełny skalnej na poddaszu - krok po kroku

Izolacja nakrokwiowa - ocieplanie dachu od zewnątrz

Stosując izolację nakrokwiową dachu skośnego unikamy remontu od wewnątrz pomieszczeń.  Grubość izolacji dobiera się do konkretnego dachu. Opisane poniżej rozwiązanie pozwala na uzyskanie grubości ocieplenia do 30 cm. Pamiętajmy, że izolację nakrokwiową można układać tylko na pełnym deskowaniu.

Pierwszy etap to położenie membrany, czyli folii wysokoparoprzepuszczalnej lub papy termozgrzewalnej. Do membrany są mocowane wsporniki stalowe. Następnie montuje się krokwie pomocnicze o wysokości od 6 do 12 cm.

Do wykonywania izolacji nakrokwiowej polecane są dwa produkty ROCKWOOL TOPROCK SUPER oraz SUPERROCK. Jeżeli izolacja ma mieć grubość 30 cm, najlepiej wybrać wełnę skalną TOPROCK SUPER i położyć ją w dwóch warstwach - 18 i 12 cm. Gdy stosujemy układy o mniejszych grubościach, można zastosować płyty SUPERROCK, np. 18 cm i 6 cm.

Na izolacji z wełny skalnej trzeba ułożyć membranę wysokoparoprzepuszczalną, a nad nią montuje się łaty i kontrłaty.

Ostatnim etapem jest położenie pokrycia dachowego, np. dachówki.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Do termoizolacji stropu poddasza nieużytkowego stosuje się maty z wełny skalnej TOPROCK SUPER, MEGAROCK PLUS lub z płyt SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, UNIROCK.

Standard ROCKWOOL przewiduje izolację o grubości 35 cm, układaną mijankowo, w dwóch warstwach, co zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na rok 2021.

W miejscach, gdzie jest utrudniony lub niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się wełnę skalną GRANROCK SUPER w formie nadmuchowej.