Z czego produkuje się wełnę skalną?

Wełna skalna należy do grupy wełen mineralnych. Surowcami używanymi do produkcji wełny skalnej są bazalt, gabro, dolomit lub kruszywo wapienne. Jest więc to materiał izolacyjny całkowicie naturalny.

Podczas produkcji wełny skalnej bazalt zostaje roztopiony w bardzo wysokiej, wulkanicznej temperaturze - ponad 1400°C i następnie rozwłókniony. W procesie produkcji dodaje się gabro (skała głębinowa), dolomit (osadowa skała węglanowa) lub kruszywo wapienne. Tę mieszankę włókien kamiennych zlepia się specjalną żywicą i formuje płyty, maty czy otuliny z wełny skalnej.

Dzięki materiałom, z jakich jest produkowana, wełna skalna posiada cechy bardzo istotne w nowoczesnym budownictwie. Najważniejsze z nich to:

Niepalność

Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL jest odporna na temperatury powyżej 1000°C. To oznaczą, że wełna skalna nie pali się, a przy tym chroni i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. Poza tym nie przyczynia się do emisji toksycznego dymu, oraz nie tworzy płonących kropli.

Komfort termiczny

Produkty z wełny skalnej ROCKWOOL zatrzymują ciepło w budynku, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, zaś latem utrzymują chłód w pomieszczeniach, zabezpieczając przed zbyt szybkim nagrzewaniem. Dzięki doskonałej izolacyjności wełny skalnej można oszczędzić od 50% do 90% energii w nowych i remontowanych budynkach.

Z czego produkuje się wełnę skalną?

Komfort akustyczny

Produkty z wełny skalnej izolują od hałasu, echa i wibracji. Izolacja z wełny skalnej ROCKWOOL może zmniejszyć ośmiokrotnie hałas dochodzący z pomieszczenia powyżej. Skutecznie tłumi także odgłosy deszczu na poddaszu czy hałasy zza ścian.

Paroprzepuszczalność

Wełna skalna jest paroprzepuszczalna, co oznacza, że nasz dom oddycha, a wilgoć naturalnie przedostaje się przez ściany budynku. To chroni budynki przed powstawaniem pleśni i grzybów, zapewniając przyjemny mikroklimat. Nowe ściany ocieplone wełną skalną wysychają po budowie nawet 3 razy szybciej, niż po ociepleniu materiałami nie odprowadzającymi wilgoci.

Odporność

Wełna skalna zachowuje swoje właściwości termiczne przez ponad 55 lat, dzięki unikalnej strukturze fizycznej, która utrzymuje jej kształt i wytrzymałość pomimo zmian temperatury lub wilgotności.

Recykling

Wełna skalna nadaje się w całości do recyklingu i nie traci przy tym jakości ani właściwości. Obecnie około 70% sprzedanych materiałów ROCKWOOL jest poddawane recyklingowi, a dzięki usługom recyklingu odpadów możliwa jest regeneracja zużytego materiału na produkty o wartości handlowej. Recykling wewnątrz procesu produkcji sprawia, że fabryki wełny skalnej nie wytwarzają odpadów produkcyjnych, które musiałyby być przekazywane na składowiska odpadów.